Ste na lovu za novim blenderjem, pa ne veste, kje bi začeli? Pri tako velikem naboru modelov to pravzaprav ni presenetljivo. Blenderji se med seboj močno razlikujejo, tako po kakovosti, kot po sposobnosti mletja različnih hranil, materialih in velikosti. Poznamo tudi mešalnike z vakuumskim delovanjem. Izbire imamo torej na pretek, kaj pa je pametno upoštevati pri odločanju?
Prva stvar, na katero morate biti pozorni, je moč mešalca. Močnejši kot je, boljši bodo tudi rezultati. Priporočljiva moč je vsaj 600 W. Sploh v primeru, če želite mleti tršo hrano, kot so oreščki, boste potrebovali močnejši mešalec. Podobno velja tudi za obrate – blenderji, ki so sposobni delovanja pri višjih obratih, so načeloma učinkovitejši.
Tu je vredno omeniti funkcijo pulziranja, ki blenderju omogoča, da pri visokih obratih v čim krajšem času brez večjega napora zmelje na fino, brez grobih delcev – ne da bi se pri tem segrevala vsebina. Tako prepreči, da bi se pri mletju zaradi vročine uničili vitamini in minerali. Nekateri blenderji tudi omogočajo ročne nastavitve hitrosti in mešanja.
Naslednja pomembna lastnost so rezila v blenderju. Pri izbiri bodite pozorni na število rezil ter material, iz katerega so rezila narejena. Da, prav ste prebrali. Rezila blenderjev so resda iz nerjavnega jekla, vendar se lahko slednje zelo razlikuje glede na samo kakovost, kar zna biti problem pri mešalcih nižjega cenovnega razreda. V vsakem primeru pa rezila po uporabi očistite in obvezno tudi posušite, da preprečite korozijo.
Če želite blender uporabljati za drobljenje ledu, bodite pozorni, ali opis naprave vključuje to funkcijo. V nasprotnem primeru lahko domnevate, da blender ni primeren za mletje ledu in se mu raje izognite.
Vrsta posode, ki je priložena v kompletu, sicer ne vpliva niti na učinkovitost delovanja, niti na rezultate mletja. A kljub temu obstajajo razlike, na katere moramo biti pozorni pri nakupu. Steklene posode so recimo dobra izbira, saj se steklo ne razbarva in ne popraska; steklena posoda še dolgo po nakupu ohrani dober in čist videz. Po drugi strani so plastične posode lažje in se ob padcu na tla ne razbijejo, a se hitreje obrabijo. Kompromis med obema materialoma ponujajo posode iz tritana. Tritan je lažji od stekla in se ne razbije zlahka, hkrati pa se ne navzame vonjav ter se ne obarva kot se lahko plastična posoda. Definitivno pri presoji upoštevajte, kako boste blender uporabljali. Je vaš cilj, da lahko naenkrat naredite dovolj omake za celo družino? Bi si rajši večkrat na dan pripravili kozarec slastnega smoothija? Nekateri blenderji imajo namreč priložene posode večjih prostornin za pripravo več hrane, določenim pa je poleg velike posode priložena tudi manjša, kar vam omogoča, da napitek takoj po pripravi odnesete s seboj na pot.
NAMIG: Če še vedno niste popolnoma prepričani, si oglejte ta Philipsov blender.